czwartek, 24 kwietnia 2014

„CZTERY ŻYWIOŁY WIELKANOCNEGO ZAJĄCA”

RELACJA Z RAJDU

W piątkowe popołudnie Bytom Odrzański zapełnili harcerze. Komenda Rajdu w składzie: phm. Mateusz Stachowiak (Komendant), o. pwd. Paula Michalik, odkr. Arkadiusz Starzyński i dh Leon Żuchora odnotowała w tym roku rekordową ilość uczestników. Łącznie z organizatorami w rajdzie wzięło udział ponad 170 harcerzy. W tym roku po raz pierwszy utworzono kategorie wiekowe. Komenda rajdu wyróżniła: zuchową, harcerską i starszoharcerską/ wędrowniczą. Miało to sprzyjać równości szans i sprawiedliwemu ocenianiu umiejętności wszystkich zespołów. Motywem przewodnim rajdu były cztery otaczające nas żywioły: Woda, Ogień, Ziemia, Powietrze. Na tej podstawie zbudowana została fabuła i plan rajdu.   Program imprezy był dość napięty bowiem od piątku do soboty uczestnicy wzięli udział w trasie oraz integracji nocnej i trasie dziennej, której przejście zajęło im ponad osiem godzin. Podczas gry nocnej organizatorzy wcielili się w postacie m. in.: Pani wiosny, ptaka, wilkołaka, dziecka, księżniczki, strażników bramy światów. „Zadaniem patroli było odnalezienie czterech żywiołów i otwarcie dzięki temu bramy. Bramę mogła otworzyć jedynie czysta dusza i niestety nie wszyscy wpadli na pomysł przyprowadzenia do tego celu dziecka” - mówi komendant rajdu phm. Mateusz Stachowiak. Trasa dzienna od lat opiera się na wykonaniu zadań na tzw. „gniazdach”. Tym razem tematami gniazd były żywioły: Woda, Ogień, Ziemia, Powietrze. Wśród zadań wodnych wyróżnić można: przeprawę na żaglówce na akwenie wodnym „Majorka”, sterowanie modelem pływającym, tor przeszkód w Ochotniczej Straży Pożarnej oraz labirynt wodny na Odrze. Zmagając się z ogniem uczestnicy musieli wykopać dół, rozpalić w nim ognisko i przy użyciu folii aluminiowej usmażyć jajko oraz je skonsumować (nawet jeśli było surowe). Nie zabrakło strzelania seriami ASG do celu, punktu medycznego z fantomem oraz poszukiwania płomieni w Ognistym Lesie. „Ziemia” zdecydowanie należała do najtrudniejszych fizycznie punktów. Na błotnisto –górzystym terenie śmiałkowie odnajdywali litery i pokonywali tor przeszkód w Odzieży Przeciwchemicznej i maskach przeciwgazowych. „Powietrze” nie obyłoby się bez rzutu szybowcem, przebierania się w dres będąc trzymanym w powietrzu przez całą grupę i toru przeszkód.  


Ponieważ przejście całej trasy to ok. 15 km każdy patrol mógł wybierać na ile punktów się udaje. Oczywiście im więcej zaliczonych punktów, tym lepiej. Nie wszystkie patrole dotarły na cztery Żywioły, jednak dzięki temu Komendzie Rajdu udało się wyłonić zwycięzców: najwytrwalszych, niezłomnych i nieustraszonych. Tak oto w kolejnych kategoriach wiekowych najlepsi okazali się być:KAT. STARSZOHARCERSKA/ WĘDROWNICZA:        

1 - 23 DH „BIAŁE KRUKI”
2 - 19DH Tornado + 14DSH Młode Wilki
3 - 9 DH NS „Drużyna Pierścienia”

KAT. HARCERSKA                        
1 - 13 DH WŁÓCZYKIJE
2 - pDH Wilcze Płomienie
3 – „Łowcy Przygód Plus”

                                                     KAT. ZUCHOWA                                                        

1 - „Galeon”
2 – „Tygrysy i niedźwiedzie”                                    
3 – „Wiewiórki” 

Zwycięzcy sami wybrali nagrody spośród dostępnych: lornetki, saperki, latarek, finki, kompasów i innych turystycznych sprzętów. „To wyjątkowo udany rajd! Pogoda dopisała i po raz pierwszy było tak słonecznie. Organizatorzy stanęli na wysokości zadania, a uczestnicy bawili się wyśmienicie w atmosferze rywalizacji, przyjaźni i prawdziwie harcerskiego braterstwa” mówi uczestniczka rajdu druhna Marcelina.
Organizatorzy składają podziękowania:

 • Retmanatowi Hufca Nowa Sól (phm. Adam Marcinkowski),
 • Komendzie Hufca Nowa Sól (hm. Bogumiła Jastrzębska),
 • Panu Burmistrzowi Jackowi Sauterowi,
 • Radnej, Pani Katarzynie Zielonce,
 • Przewodniczącemu Rady Miasta, panu Andrzejowi Chmielewskiemu,
 • Dyrekcji ZS w Bytomiu Odrzańskim pani Stefanii Mireckiej,
 • Dyrektorowi Domu Kultury panu Ryszardowi Ryczkowskiemu,
 • Dyrektorowi Biblioteki Publicznej w Bytomiu Odrzańskim, Pani Janinie Czechanowskiej,
 • Ochotniczej Straży Pożarnej,
 • Fundacja Porozumienie Wzgórz Dalkowskich,
 • Stowarzyszene Przystań z Bytomia Odrzeańskiego.

dh Marcelina Stachowiak