piątek, 13 stycznia 2017

„W grudniu po południu” na Pogorii…

W GRUDNIU PO POŁUDNIU” – pod takim hasłem odbył się rejs na STS „Pogoria” w dniach 9 - 18 grudnia 2016 r.,w którym wzięli udział w harcerze wodniacy z 7 DSH „FREGATA” oraz Kręgu Instruktorskiego „KAPER”:
  • phm.Adam Marcinkowski, jachtowy sternik morski
  • pwd. Radek Marcinkowski, jachtowy sternik morski
  • dh.Natalia Nadolna, żeglarz jachtowy
  • dh.Weronika Wachowiak, żeglarz jachtowy

Wiele godzin na morzu, wiatr, słońce i fale… ale przede wszystkim morska przygoda… to właśnie zapewnia rejs na żaglowcu „Pogoria”.
 
Rejs rozpoczął się w San Remo (Włochy), kolejno północna Korsyka (Francja) i malowniczy port Calvi, następnie południowa Korsyka - Bonifacio i cel morskiej podróży - włoski port Civitavecchia

Niesamowitą przygodę urozmaicały kąpiele na środku morza w trakcie rejsu, prace na rejach i wspinanie się na wysokość ponad 30 m, wachty nawigacyjne, podczas których kadra oficerska uczyła nas jak sterować żaglowcem i odsłaniała tajniki kunsztu nawigacji morskiej.

Wachty bosmańskie pokazały, jak wiele pracy i starań trzeba włożyć, aby żaglowiec mógł pływać i jednocześnie zachwycać swym wyglądem. Zaś wachta gospodarcza (kambuzowa), nauczyła nas jak ważną rolę w życiu statku odgrywa czystość i porządek oraz ile czasu zajmuje przygotowanie posiłków dla 50 osobowej załogi.

"Pogorią" dowodził kapitan Mariusz Skrzypczak "Pipson", który dbał o bezpieczeństwo załogi i statku, aby statek bezpiecznie żeglował od portu do portu. 

Podczas rejsu nie zawiodła również pogoda. temperatura sięgała nawet 26 stopni i dawała możliwość opalania się na pokładzie w wolnych chwilach. Malownicze widoki śródziemnomorskiego krajobrazu zapierały dech w piersiach. 

Cała załoga żaglowca zgodnie potwierdziła, że tylko jeden dzień był smutny... był to dzień, w którym trzeba było pożegnać się z "Pogorią". Mamy jednak nadzieję, że znowu zobaczymy się niebawem na pokładzie STS "Pogoria" i popłyniemy w kolejny rejs! 


pwd. Radek Marcinkowski