wtorek, 2 lutego 2016

Operacja Barbarossa

W dniach 25-26 stycznia zaprzyjaźnione drużyny - 9 DH NS „Drużyna Pierścienia”, 7 DSH „FREGATA” oraz 12 HDW „BRYG” dzięki przychylności dyrekcji SOSW w Nowej Soli wzięły udział w dwudniowym "zimowisku". Nad całością przedsięwzięcia pieczę sprawowała pwd. Małgorzata Górna, a pomocą służyli jej: phm.Tadeusz Derbis i phm.Adam Marcinkowski. 

Poniedziałkowy poranek rozpoczęliśmy od powitalnego apelu i przystąpiliśmy do realizacji „Warsztatów Wodniackich”, które były podzielone na cztery bloki tematyczne:

I „O piratach na wesoło…” – nauka piosenki żeglarskiej p.t.: „Barbarossa”, przy akompaniamencie gitar p. Beaty Maćkowskiej i dh.Liliany Górnej

II „Budujemy łódź wikingów…” – budowę papierowego modelu łodzi nadzorował pwd. Arkadiusz Starzyński, którego autorem był instruktor modelarski z Wrocławia p. Paweł Dejnak.


III „Węzły żeglarskie…” – sposoby wiązania lin prezentował dh.Filip Bortnowski


IV „Drewniany pirat …”- zajęcia artystyczne przeprowadziła pwd. Julia Górna


Na zakończenie zajęć w ramach HAZ, każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy „Patent Młodego Korsarza Floty Odrzańskiej”, który ważny jest do przyszłorocznych zajęć, w ramach kolejnej Harcerskiej Akcji Zimowej


Pozostała załoga, która brała udział w kolejnej części zimowiska, miała okazję posmakować „pirackiej strawy prosto z kambuza” – grochówkę przygotowaną przez panie kucharki z SOSW w Nowej Soli.
Poniedziałkowe popołudnie wypełniły nam zajęcia z psami z Jednostki Strzeleckiej 3006 Nowa Sól. Prowadząca zajęcia p. Arleta Urbanowska w ciekawy sposób pokazała harcerzom jak tresuje się psy, uczyła postępowania z nimi i zasad dbałości o czworonożnych przyjaciół.


Poniedziałkowy wieczór był szczególny również dla dh. Arka Starzyńskiego, gdyż właśnie wtedy, w gronie instruktorów i wodniaków złożył swoje zobowiązanie instruktorskie. Tym samym, dh.Arek od tej chwili jest pełnoprawnym instruktorem ZHP. Gratulujemy!!!

Wieczór upłynął na zabawach i grach , które przygotowała i poprowadziła dh. Magdalena Pietrzak, angażując naszych harcerzy intelektualnie i fizycznie w integracyjne zajęcia. 

Wtorkowy poranek rozpoczął się od komendy „ Załoga na pokład!”- po której dzwon żeglarski oznajmił śpiochom, iż pora już wstać…
Kolejne zajęcia ze JS 3006 przeprowadzone były w terenie, pod hasłem : „Do abordażu!” czyli zajęcia militarne. Strzelcy zaprezentowali harcerzom budowę broni palnej, w tym wypadku znanego z filmów i gier komputerowych słynnego „kałasznikowa” , prawidłową postawę strzelecką, pierwszą pomoc w warunkach bojowych, wyposażenie wojskowe, pracę na mapie wojskowej i w końcu strzelanie kulkami do tarczy… nawet najmłodsi uczestnicy naszych zajęć świetnie poradzili sobie z obsługą broni i z trafieniem w cel. 


Zajęcia zakończyliśmy podziękowaniami dla Strzelców, wręczając im pamiątkowe upominki za cenną pomoc w realizacji Harcerskiej Akcji Zimowej.  


Po powrocie do bazy pożegnaliśmy się w harcerskim kręgu, dziękując harcerzom a szczególnie instruktorom, za dobrą zabawę i zaangażowanie.  

pwd. Małgorzata Górna