piątek, 16 września 2016

Na wodzie ku przygodzie…

Od lipca do końca września 2016 r. Hufiec Nowa Sól ZHP realizuje projekt pt.: „Na wodzie ku przygodzie!”który współfinansowany jest ze środków PFRON przy udziale Województwa Lubuskiego w ramach zadania publicznego: „Rehabilitacja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych”.   
Uczestnikami projektu są harcerze z 9 DH NS „DRUŻYNY PIERŚCIENIA”, harcerze-wodniacy z 7 DSH ”FREGATA” oraz 12 HDW ”BRYG” z Hufca Nowa Sól, a także harcerskie środowisko z Rokitna - 10 DH NS  „DREPTAKI” i  Próbna DH NS „GADUŁY” z Zielonej Góry.Pierwszym zadaniem jakie zostało zrealizowane, był spływ kajakowy z Głogowa do Bytomia Odrzańskiego, którego trasa liczyła 22 km. Opiekunowie spływu: pwd. Julia Górna i phm. Adam Marcinkowski podzielili całą 20-osobową grupę na załogi, które pociągiem dotarły do Głogowa. Tam zwodowano 10 kajaków. W asyście łodzi motorowej zabezpieczającej wraz z ratownikami ZHP: pwd. Radkiem Marcinkowskim i dh. Przemkiem Marcinkowskim, rozpoczął się rejs po rzece Odrze. Pogoda niezwykle dopisała, oko cieszyła bezkresna zieleń nadodrzańskiej dzikiej przyrody, spokój i cisza gwarantowała odpoczynek od codziennego zgiełku.
Przemierzając kolejne kilometry Odrą, harcerze uczyli się rozpoznawać znaki wodne oraz odczytywać i kontrolować kilometraż na rzece. Po dotarciu do bytomskiego portu nieco zmęczeni, ale na pewno pełni wrażeń, uczestnicy spływu posmakowali „harcerskich hot-dogów” przygotowanych na kuchenkach turystycznych. A po posiłku pociągiem powrócili do domów.

Drugim zadaniem był spływ kajakowy z Mariny w Nowej Soli do przepompowni w Bobrownikach, którego dystans liczył 15 km. Tym razem trasa była krótsza, ale nie mniej malownicza. Co bardziej spostrzegawczy mogli zaobserwować nadodrzańskie ptaki, czy też zabytkowy most kolejowy imponujących rozmiarów. Postój pośród przyrody pozwolił nie tylko odpocząć od trudów wiosłowania, ale i posilenia się smażonymi kiełbaskami. Niemało emocji sprawiło wpłynięcie do zatoki przy przepompowni w Bobrownikach, gdzie niewysoki stan wody sprawił, iż kajaki sunęły pośród roślinności wodnej. Po dotarciu do celu na uczestników spływu czekał autokar, który zawiózł wszystkich z powrotem do nowosolskiego portu.

Kolejnym zrealizowanym zadaniem był biwak z noclegiem pod namiotami w Bytomiu Odrzańskim na terenie użyczonym przez Stowarzyszenie Turystyki i Rekreacji Wodnej „WIR”. Po dotarciu na miejsce i przewiezieniu namiotów uczestnicy przystąpili do budowy obozowiska. Każdy harcerz miał okazję samodzielnie popracować przy rozkładaniu namiotu. Wieczór upłynął na śpiewograniu przy blasku ogniska, które zostało również ułożone przez harcerzy. Nie zabrakło również pląsów i zabaw. 

O północy nastąpiła uroczysta chwila przekazania sznura dla nowej drużynowej 7 DSH „FREGATA” pwd. Julii Górnej,  następnie odbyło się przyrzeczenie harcerskie dla harcerzy z 9 DH NS „DRUŻYNA PIERŚCIENIA” oraz 7 DSH”FREGATA”, które poprowadziły drużynowe: pwd. Gosia  Górna oraz pwd. Julia Górna. 

Po wieczorze pełnym wrażeń nastąpiła cisza nocna… przerwała ją dopiero poranna pobudka. Po porannej zaprawie głodne brzuszki dały o sobie znać i wszyscy przystąpili do przyrządzania śniadania. Niektórzy zapracowali na „sprawność kuchcika” przygotowując orkiszowe podpłomyki z miodem. Biwakowanie zakończyliśmy składaniem namiotów, które poszło jeszcze sprawniej niż ich rozkładanie. 

Przed nami jeszcze podsumowanie projektu podczas Harcerskiego Startu…
Fotorelację ze spływów mamy dzięki uprzejmości p. Jerzego Malickiego.

Autor tekstu: pwd. Małgorzata Górna