poniedziałek, 20 marca 2017

Nocowisko z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych


W dniach z 4 na 5 marca 2017 spotkaliśmy  się na nocowisku patriotycznym zorganizowanym z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 

W ten sposób, chcieliśmy  uczcić  pamięć o podziemiu niepodległościowym z lat 1944–1963 oraz  poznać historię żołnierzy, jak również harcerzy którzy włożyli swój trud w walkę z sowietyzacją Polski. Podczas uroczystości można było wziąć udział w  patriotycznym śpiewograniu przy akompaniamencie gitary dh. Lili i dh. Beaty, posłuchać wykładów p. Sławomira Gargasiewicza - nauczyciela historii oraz p. Marka Budniaka historyka – regionalisty. 
Dzięki tym prelekcjom mieliśmy okazję poznać przyczyny i okoliczności działalności niepodległościowej w okresie powojennym na terenie całego kraju oraz działalność podziemia antykomunistycznego na terenie naszego regionu, gdzie brali udział również harcerze których dziś  nazywamy „niezłomnymi”.  Dodatkową atrakcją była projekcja filmu pt.:” Historia Roja” oraz przeprowadzona  fabularna gra miejska, która miała na celu popularyzowanie wiedzy na temat Żołnierzy Wyklętych. Podczas gry miejskiej, zorganizowanej przez dh. Karolinę Rygulską, którą w realizacji wspierał dh. Piotr Lesiewicz, należało wykazać się wiedzą historyczną, odszyfrować wiadomość, odczytać mapę, udzielić pierwszej pomocy. Jednym z wielu zadań było również odnalezienie „szpiega” oraz wykradanie tajnych dokumentów.  Aby zakończyć uroczystość w iście harcerskim klimacie, późną nocą, już w śpiworach, przy blasku świec, wspólnie obejrzeliśmy film pt.: "Kamienie na szaniec”. 
Składamy podziękowania dyrekcji Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Nowej Soli za udostępnienie sali, p. Ryszardowi Szablowskiemu za pomoc w organizacji uroczystości oraz p. Andrzejowi Wrzeszcz za fotorelację.  

pwd. Małgorzata Górna
Organizator przedsięwzięcia