środa, 13 grudnia 2017

O przygodach 2 DH "Łowcy Przygód"W dniach 24-25 listopada harcerki z 2 DH "Łowcy Przygód" uczestniczyła w XI Zlocie „Moja mała ojczyzna jest ciekawa…”, który w tym roku zaprowadził nas do bardzo gościnnego Chotkowa. Organizatorem całego przedsięwzięcia było Polskie Towarzystwo Krajoznawcze (oddział Zielona Góra). 

Pierwszej nocy zwiedzaliśmy pałac w Chotkowie. Następnie uczestniczyliśmy  we wspólnym ognisku, na którym piekliśmy kiełbaski. Zakończeniem dnia były wspólne pląsy i zabawy, które wprowadziły nas w radosny nastrój.
Sobota zapowiadała się bardzo ciekawie. Uczestniczyliśmy w wyprawie na dawną stację kolei szprotawskiej. Po stacji kolejowej oprowadził nas przewodnik, który opowiedział ciekawą historię tego miejsca. Wiele rzeczy z tej opowieści przydało się nam w czasie biegu patrolowego, na który wyruszyliśmy zaraz po zwiedzaniu. Otrzymaliśmy mapę z zaznaczonym terenem w obrębie wsi Chotków. Naszym zadaniem było dotarcie  do trzech mieszkanek wsi i przeprowadzenie wywiadu na temat tego, jak działała w Chotkowie kolej szprotawska. Interesowały nas również informacje na temat jakie zakłady kiedyś działały w Chotkowie (związane z rolnictwem, przetwórstwem lub hodowlą), a również to, czy w Chotkowie żyją jeszcze starsze osoby, które to wszystko pamiętają lub przeżyły. Wszystkich opowieści wysłuchaliśmy  bardzo uważnie. Spotkanie z mieszkankami wsi przebiegało w miłej i przyjaznej atmosferze. Panie chętnie dzieliły się z nami opowieściami i historiami  ze swojego życia.  

Następnym miejscem, do którego dotarliśmy był kościół gotycki w Chotkowie. Tutejszy ksiądz proboszcz zapoznał nas z historią tego miejsca.
Kolejnym punktem programu była wyprawa autokarowa do Stypułowa, gdzie zwiedzaliśmy  stację kolejową i dawne folwarki .  
Zakończeniem dwudniowych zmagań była konferencja prasowa z udziałem Wójta Gminy i pani dyrektor szkoły, w której mieliśmy bazę zlotu. Tematem konferencji był wpływ zabytków i tradycji historycznych gminy na życie mieszkańców, gospodarkę, kulturę. Drugim zagadnieniem był transport i komunikacja w gminie, ich rola dla rozwoju wsi i mieszkańców (turystyka, gospodarka, życie mieszkańców). 

Każda z drużyn na zakończenie zlotu prezentowała przygotowane przez siebie wystąpienie podsumowujące przeprowadzone wywiady w czasie biegu patrolowego, wzbogacone o wiadomości  z konferencji prasowej.
W nagrodę za aktywny udział w zlocie i duże zaangażowanie podczas wykonywania poszczególnych zadań, otrzymaliśmy zaproszenie do Filharmonii Zielonogórskiej oraz ciekawe książki i pamiątkowy wagon kolejki. Każdy z uczestników otrzymał certyfikat Przyjaciela Kolejki Szprotawskiej.                                                                        
drużynowa Krystyna Klepacka phm.