środa, 4 kwietnia 2018

Żołnierze wyklęci – niezłomni bohaterowie...To było ciekawe, pełne wrażeń, zabawy i nocnych pogawędek spotkanie… Piątkowym późnym popołudniem (16 marca) harcerze z 7 DSH „Fregata”, 12 HDW „Bryg”, 19 DH „Tornado”, 26 DH „Poszukiwacze Zieleni”, 14 DSH „Młode Wilki” i  9 DH NS „Drużyna Pierścienia”,  spotkali się aby po raz drugi świętować w naszym hufcu, Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystość rozpoczęła się śpiewograniem przy akompaniamencie gitar dh. Lili Górnej i p. Beaty Maćkowskiej. Aby przybliżyć tematykę historii „żołnierzy niezłomnych” wysłuchaliśmy ciekawej gawędy przygotowanej przez nauczyciela historii p. Sławomira Gargasiewicza. Plan zorganizowania gry miejskiej na terenie Nowej Soli, popsuła nam niespodziewanie pogoda. Było zimno i śnieżnie, dlatego zdecydowaliśmy się przeprowadzić grę na terenie szkoły. Pomysłodawczynią a zarazem koordynatorką gry była dh. Karolina Rygulska, która przygotowała wiele oryginalnych i ciekawych zadań nawiązujących do okresu działalności zbrojnego podziemia antykomunistycznego.  Finalnym punktem nocowiska było poznanie na podstawie fragmentów filmu „Pseudonim Anoda”  historii podharcmistrza Jana Rodowicza, powstańca warszawskiego zamordowanego po wojnie przez komunistyczny aparat terroru. Nocowisko, oprócz charakteru patriotycznego, miało również inne zadanie …  nieść radość z przebywania razem, wspólne działanie … i  bezcenne rozmowy do rana.   


Ważnym dla nas wydarzeniem stało się również wstąpienie na harcerski szlak dh. Julii Walkowiak poprzez złożenie przyrzeczenia harcerskiego oraz otrzymanie Naramiennika Wędrowniczego przez dh. Weronikę Walkowiak i stopnia harcerskiego „Samarytanka” przez dh. Lilianę Górną. Nad organizacją przedsięwzięcia i  bezpieczeństwem czuwał KI „Kaper”.  


 
pwd.  Małgorzata Górna