poniedziałek, 8 października 2018

Z wiatrem i pod wiatr

W słoneczną sobotę 29 września 2018 r. Hufiec ZHP Nowa Sól realizując zadanie jakim były WARSZTATY WODNIACKIE I MODELARSKIE zakończył projekt pn. „Z WIATREM I POD WIATR” – wyzwalamy aktywność osób niepełnosprawnych współfinansowany ze środków PFRON przy udziale Województwa Lubuskiego. 
Bardzo sprzyjająca pogoda zapewniła świetną frekwencję, gdyż w obu formach warsztatów wzięło udział blisko 50 osób. Były środowiska harcerskie z Bytomia Odrzańskiego (12 HDW”BRYG”), Nowej Soli (7 DH ”FREGATA” i 9 DH NS ”Drużyna Pierścienia”), Zielonej Góry (pDH ”GADUŁY") oraz miejscowe dzieci niezrzeszone.

W czasie otwarcia imprezy uroczyście podniesiono harcerska banderę na maszt przy dźwiękach dzwonu żeglarskiego. Słowa powitania wygłosili: pwd. Małgorzata Górna –współautorka projektu oraz p. Zbigniew Pazur – prezes Stowarzyszenia Turystyki i Rekreacji Wodnej „WIR”, na którego terenie realizowane było zadanie.


Warsztaty modelarskie przeprowadził p.Rafał Kasprzak – instruktor Klubu Modelarskiego z Bytomia Odrz. Chętne osoby, a było ich ponad 30, pod kierunkiem instruktora własnoręcznie złożyły model żagłoweczki specjalnie zaprojektowany do Regat Rynnowych. Po emocjonujących rozgrywkach zwycięzcą tychże regat został Olek Amiljanowicz z 9 DH  NS „Drużyna Pierścienia”, ale brawa należą się wszystkim uczestnikom, którzy bawili się świetnie zarówno przy budowie swoich modeli, jak i przy startach w Regatach Rynnowych. Każdy zawodnik otrzymał pamiątkowy dyplom uczestnictwa, a samodzielnie zbudowany i ozdobiony model żaglóweczki mógł zabrać do domu.


Warsztaty wodniackie przeprowadziła dh.Weronika Walkowiak. Załogi z poszczególnych środowisk najpierw mogły poćwiczyć na wodzie wiosłowanie na kanu. Podsumowaniem tej części warsztatów były Regaty Wioślarskie, w których wystartowało 15 załóg… Zabawa była tak przednia a uzyskane wyniki wyrównane, że komisyjnie nie wyłoniono jednego zwycięzcy! Trzy najlepsze załogi reprezentowały środowiska z Zielonej Góry (pDH ”GADUŁY”) i Nowej Soli (7 DSH ”FREGATA” i 9 DH NS ”DRUŻYNA PIERŚCIENIA”).Pomiędzy sportowymi rozgrywkami wszyscy uczestnicy warsztatów mieli okazje posmakować pieczonej kiełbasy z ogniska, a dla spragnionych przygotowane były przez organizatorów ciepłe i chłodne napoje. Ponadto chętni mogli zaśpiewać nie tylko harcerskie piosenki przy akompaniamencie gitarowym dh. Liliany.Po tradycyjnym zawiązaniu pożegnalnego kręgu na zakończenie imprezy opuszczono harcerską banderę…

W imieniu organizatorów chciałbym serdecznie podziękować :
- dh. Łukaszowi S. i dh.Jakubowi Sz. z 12 HDW”BRYG”, za przygotowanie sprzętu pływającego
- wolontariuszom: dh. Weronice W., dh. Lilianie G., phm. Marcelinie K., panu Zbyszkowi P. oraz szczególnie dh. Bogusławowi K. za wsparcie organizacyjne
- phm. Joannie Cz. za wsparcie merytoryczne
- opiekunom grup: pwd. Małgosi G., pwd. Julii G., dh. Wiolecie S., dh. Joannie P., dh. Małgosi S. oraz dh. Patrykowi K. za wspaniałe dopilnowanie swoich podopiecznych, którzy nie tylko bezpiecznie spędzili z nami czas ,ale i zadbali o porządek po sobie.
To właśnie dzięki takim ludziom chce się realizować projekty!

Więcej zdjęć Tutaj

Koordynator projektu
Adam Marcinkowski phm.